|
Дні в ізоляції: українки розповіли про карантин в Чехії, Польщі та США |
Олена Пермякова
Краків, Польща
У Польщі ввели карантин приблизно тоді ж, коли і в Україні, і поступово робили суворішим. Першим ділом закрили універи, потім школи та садочки. У лікарнях спочатку обмежили відвідування в різних відділеннях. В неонатології, наприклад, залишили, але нещодавно теж прикрили. У мене в подружки дівчинка народилася недоношена, лежить в інкубаторі, батьків вже до неї не пускають і навіть молоко приносити не дають, пологи теж тепер партнерські навіть платно не дозволяють. Скасували планові операції, одна з причин – брак масок і рукавичок. Плюс, так як діти не в школах-садках, батьки-медпрацівники беруть 2-тижневі відпустки по догляду за дітьми, що оплачуються в розмірі 80% .
В інших сферах це не так відчутно, а от, приміром, в минулий понеділок в найбільшій лікарні Кракова не вийшло на роботу 100 медсестер і 60 лікарів. Приватні клініки скорочують години прийому, пропонують консультації по телефону і онлайн, нетермінові процедури скасовують або переносять.
Багато кафе-ресторанів закрилися, а ті, що відкриті, працюють на самовивіз або доставку. Пишуть, що не змушують своїх співробітників виходити на роботу, виходить, хто хоче, і заходи безпеки посилили (дезінфекція, маски, кава на виніс в одноразові стаканчики, а не в свою чашку, як багато де віталося). Багато рестораторів зараз підключилися до акції допомоги лікарям і безкоштовно привозять їжу в лікарні. Uber і Bolt теж в цій акції беруть участь, возять безкоштовно лікарів на роботу. У магазинах пройшла хвиля паніки, звичайно ж відразу розібрали весь туалетний папір (чомусь?!), але вже поповнили запаси і проблеми бувають локально в якихось магазинах, де не поспішили з доставкою, але в цілому все є.
- Автор фото Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S. A. w Krakowie
Доставки продуктів з супермаркетів перевантажені – можна забронювати слот на тижні через дві (або моніторити щоб хтось відмовився і схопити раніше), супермаркети беруть оплату онлайн. Раніше в Tesco, приміром, можна було замовити доставку без пакетів, заносили ящик і продукти можна було вивантажити прямо собі на кухню, а тепер все надсилають в пакетах. Кур'єри за потребою можуть просто залишити покупки під дверима (особливо, якщо люди там на карантині).
Відкриті продуктові магазини, аптеки, пральні. Майже всі скоротили графіки роботи та прийняли додаткові заходи: не пускають багато людей за раз, в черзі просять тримати дистанцію, обмежили кількість упакованих продуктів, подекуди видають рукавички відразу на вході, дезінфікують каси самообслуговування, пишуть що краще платити безконтактно. У банках і держустановах теж скорочені години роботи, багато питань пропонують вирішувати по телефону або поштою.
Служби доставки всі намагаються брати оплати онлайн, DHL при доставці не дають клієнтам підписуватися про отримання на терміналах, часто залишають під дверима. Громадський транспорт вже ходить рідше, так як людей їм користується дуже мало. Зону біля водіїв додатково огородили, щоб була дистанція. Місця громадського користування проходять обробку.
Хто не взяв відпустку по догляду за дитиною, працюють по можливості з дому. У мене всі знайомі в IT, в основному, там без проблем home office. У GlobalLogic, по-моєму, прийшла розсилка, що 85% співробітників по всьому світу працюють з дому. Бізнес-поїздки скасовані, хто повертався з поїздок особистих або робочих в останні тижні, відразу просили 2 тижні самоізолюватися і працювати з дому.
Маски і антисептики розібрали, перепродують за купу грошей. Багато хто підметушився і пропонує пошиття саморобних масок. В цілому, народ ділиться на тих, хто заперечує і каже, що це не гірше грипу, штучний вірус, змова і пікникує на озерах, і тих, хто ставиться серйозно. Ті, що відносяться серйозно теж різні: одні просто соціально дистанціюються, уникають людних місць, дотримуються гігієни; інші усюди ходять в масках, скуповують дезінфікуючі засоби і миють хлоркою всі продукти, принесені з супермаркету.
Салони закриті, але є багато приватних оголошень з серії «карантин карантином, але манікюр важливіше, приїду додому» :( Людей на вулицях помітно менше, але і не вимерло все. Багато людей гуляє в парках, їздить на роликах/велосипедах/самокатах, вигулює собак і дітей. Але ось наприклад національні парки закриті, якщо когось словят в Татрах, то серйозні штрафи. Штрафують ще й тих, хто офіційно перебуває вдома на карантині, ходять перевіряють (і сусіди можуть настукати, що ось повернувся хтось з-за кордону і вештається по магазинах). Хтось панікує, а хтось-не сумує, постить мемасики і збирається на Netflix party віддалено.
Ми вчасно з Італії 2 тижні тому встигли прилетіти, тиждень тому в Кракові вже перестали приймати рейси з Італії. Нам на виході тільки температуру поміряли і дані де шукати взяли. Ми, до речі, як порядні самоізолювалися відразу на всяк випадок, до того як це стало мейнстрімом.
До речі, тема з туалетним папером, міжнародна! Подружка з Нової Зеландії скидала відео бійки за туалетний папір в супермаркеті, в Австралії розмели дочиста. Я думала, що ось більш високорозвинені скандинави цим не страждають, але подружка в Стокгольмі скаржилася, що в останній робочий день в офісі, йшла додому пішки і заходила в кожен магазин у пошуках, і ніде не було. Вчора поділилася радістю, що таки купила, т. к. завезли нарешті і ввели обмеження «одна упаковку в одні руки».
Сьогодні, 24 березня, виступив міністр охорони здоров'я оголосив про введення більш суворих заходів та продовження карантину до 11 квітня. Раніше обмежити переміщення лише рекомендувалося, але тепер це офіційно. За пікнік, приміром, штрафують на 5000 злотих, а за порушення умов карантину – на 30 000 злотих. Можна виходити тільки на роботу, по волонтерським справам і необхідним побутовим (магазин, аптека, вигул собак).
Катя Бакланова
Прага, Чехія
Станом на ранок 23 березня в Чехії 1165 підтверджених випадків зараження COVID-19, 6 видужали і 1 померлий (чоловік 95 років з рядом супутніх захворювань).
В країні карантин. За поточною інформацією — до 6.00 24 березня, але сьогодні влада буде вирішувати питання про його продовження. Новини приходять мало не кожну годину, поки ситуація наступна:
- виходити з будинку можна тільки на роботу, за покупками, до лікаря, вигуляти собаку або прогулятися самому;
- заборонено збиратися в групи, всі масові заходи, включаючи великодні ярмарки, скасовані, закриті державні музеї і замки;
- з'являтися за межами дому без маски або шарфа, який закриває рот і ніс, не можна. Починали з громадського транспорту, тепер уже ніде не можна, поліція проводить перевірки і може на місці оштрафувати на 10 000 крон;
- відкриті тільки точки, які торгують товарами і послугами першої необхідності: аптеки, продуктові магазини, пекарні, дрогерії — магазини з косметикою і засобами гігієни, автомайстерні. Днями дозволили відкритися магазинам з тканинами, щоб люди могли придбати матеріали для пошиття масок;
- 2 години в день продуктові працюють тільки для людей старше 65 років та інвалідів старше 50 років, щоб вони могли скупитися без зайвого ризику;
- таксі не можуть перевозити пасажирів, тільки працювати як кур'єрська служба: розвозити їжу, продукти і так далі;
- готелі закриті, короткостроково здавати квартири через Airbnb і Booking не можна;
- школи і вузи закриті. Для садочків зробили виняток, але частина з них закрита за рішенням адміністрації міської частини або керівництва. У деяких садочках організовані групи для дітей з неповних сімей і тих, чиї батьки — лікарі, поліцейські, пожежники і військові. Якщо через закриття садка або школи один з працюючих батьків змушений залишатися вдома з дитиною молодше 13 років, він може оформити так зване ošetřovné і отримувати 60% своєї зарплати;
- ресторани, кафе і бари закриті для відвідувачів, але можуть продовжувати працювати на виніс;
- служби доставки продуктів перевантажені — багато хто не хоче йти в магазини. У самих же магазинах спокійно: є все, крім антибактеріальних гелів, людей не багато, всі в масках і тримаються один від одного як можна далі, в тому числі в черзі;
- компанії відправили співробітників, функціонал яких це дозволяє, працювати з дому;
- термін здачі податкової декларації за 2019 рік продовжили на три місяці. Держструктури працюють кілька днів в тиждень і переконливо просять не приходити, якщо питання чекає або може бути вирішене віддалено.
Засобів захисту не вистачає не тільки населенню, але і тим, хто на передовій — медикам і волонтерам. Уряд домовився з Китаєм та іншими країнами про постачання, також допомагають люди: ті, у кого є тканини і машинки, шиють маски і безкоштовно передають їх до лікарні. Дуже активно включилася в'єтнамська громада.
Перспективи поки туманні. Найімовірніше, карантин сьогодні продовжать як мінімум до 1 квітня, а от межі можуть залишитися закритими ще півроку, якщо ситуація в сусідніх країнах не покращиться. Забороняти вихід з дому зовсім поки не планують, хоча такі пропозиції звучали, а ось тих, хто на домашньому карантині з підтвердженим діагнозом, будуть суворо контролювати: поліція отримає списки і, якщо при перевірці людини не виявиться на місці, їй загрожує штраф до 3 мільйонів крон або кримінальна справа.
Не падати духом допомагає усвідомлення того, як згуртувалися всі навколо. Кожен день дізнаємося про нові ініціативи:
- швачки безкоштовно роздають маски сусідам;
- волонтери розвозять продукти і ліки літнім людям (тим, хто старше 70, зобов'язана допомогти з забезпеченням і міська адміністрація), вигулюють чужих собак і сидять з дітьми, поки батьки на роботі;
- для школярів запустили цикл навчальних передач на ТБ;
- щодня о 20.00 люди виходять на балкони і аплодують співробітникам екстрених служб, яким зараз непросто;
- в'єтнамці у своїх продуктових магазинах роздають каву, напої і навіть гарячі обіди лікарям та працівникам поліції;
- пивзавод Svijany постачає безалкогольним пивом членів рятувальних бригад з коментарем: «Маски ми не вміємо, а пиво вміємо, значить, будемо ділитися ним»;
- виробники алкоголю Stock Plzeň Božkov і Rudolf Jelínek перенастроїли частину виробничих ліній на випуск антибактеріальних гелів для рук, які зараз в дефіциті;
- студенти ČVUT розробили технологію друку респіраторів для лікарів на 3D-принтерах і будуть випускати спільно з Міністерством охорони здоров'я.
Гасло останніх тижнів — Spolu to zvládneme (разом з цим впораємося). Само собою, і тут не без тих, хто намагається нажитися, але на загальному тлі їх не видно. Так і живемо.
Віка Шевченко
Каліфорнія, США
У нас у Каліфорнії ввели надзвичайний стан: в основному люди заражаються в ком'юніті де живуть літні, і ще люди які відвідували масові заходи недавно.
Наш губернатор заборонив походи в публічні місця. Ресторани, бари, спортзали, салони закриті – тепер тільки можна взяти takeout в ресторанах (або доставку, якщо ще доставляють), але не сидіти там.
В продуктових магазинах людей ще пускають, за продуктами і предметами необхідності, але при вході у багатьох магазинах стоїть регулювальник і рахує скільки людей всередині магазину і на вулиці стоїть черга на відстані один від одного – пускають всередину за принципом один вийшов один зайшов. Поки нічого екстремального немає, сказали збиратися не можна в групах більш 5-6 чоловік, що напевно проблематично великим сім'ям, що живуть разом в невеликому будинку. Масових тестувань поки немає, чекаємо поки більше тестів з'явиться.
Настрій поки хороший, ми з друзями збираємося по відео чату Zoom Video, робили винний вечір з подружкою недавно. На роботі у нас теж всі з дому працюють, зустрічаємося в Zoom відео і Slack листуємося кожен день. Поки не панікуємо, але мамі майже 63 роки, і тому обережніше ставимося до всього цього тепер.
Джерело
27 марта 2020 г. |
|